Levele elküldésével elfogadja adatvédelmi tájékoztatónkat.
Múlt hétről tudjuk, hogy mennyit keres az „átlagmagyar”, hogy mi várható kamatfronton, valamint azt is, hogy beleálltak a földbe a beruházások, illetve az is kiderült, hogy kik vehetik igénybe jövőre a kormány legújabb fegyverét, mellyel az ingatlanpiacot pörgetnék fel. A forint tovább gyengült, ellenben a tőzsdén rekordok születtek. A makronaptár most sem üres, főleg a hét második fele tűnik izgalmasnak. Heti makrogazdasági összefoglalónk.
Szerző(k): Károly GáborAlulról már beleharapott a 100 ezerbe a bitcoin, ugyanis a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama pénteken néhány száz dollárnyira volt a lélektani százezres szinttől. Az Economxnak nyilatkozó kriptoszakértő szerint van még tér az emelkedésre, azonban a bikapiac végével jelentős átrendeződésre számít a piacon.
Szerző(k): Károly GáborA múlt héten benyújtották a jövő évi költségvetési tervezetet az Országgyűlésnek, az elemzői várakozásoknál jóval kedvezőbb inflációs adatok érkeztek, és kiderült az is, hogy áll az idei büdzsé, valamint azt is megtudtuk, miért térdelt le a magyar ipar. A forint árfolyama stabilizálódni látszik, miközben a tőzsde történelmi magasságokba emelkedett. De a következő napok is számos adatközlést tartogatnak, sőt, kedden összeül a monetáris tanács is. Heti makrogazdasági összefoglalónk.
Szerző(k): Károly GáborA pénteken közzétett őszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság csak közel feleakkora növekedést vár a magyar gazdaságtól 2025-ben, mint amivel a kormány számol a napokban beadott jövő évi költségvetési tervezetében, amire még a Költségvetési Tanács is azt mondta, hogy számos kockázat található benne.
Szerző(k): Károly GáborAz idei gyengélkedést követően a magyar gazdaság 3 százalék feletti ütemben bővülhet 2025-ben, a növekedés motorja pedig a lakossági fogyasztás lehet a CIB Bank szakértői szerint. Legfrissebb makrogazdasági elemzésükben rontottak a növekedési kilátásokon: véleményük szerint 2024 egészére már csak egy százalék alatti GDP-bővülésre lehet számítani.
Szerző(k): Károly GáborDonald Trump a várakozásokkal ellentétben könnyedén behúzta az amerikai elnökválasztást, sőt, a republikánusok is minden fronton taroltak. Orbán Viktor magyar miniszterelnök mindent erre tett fel, „békeköltségvetés” készült, a kormánynak nem volt B terve – idáig rendben is volnánk, ez bejött. Viszont a németek már megkongatták a vészharangot, és ha a német ipar „letérdel”, akkor nagy bajba kerül a magyar gazdaság.
Szerző(k): Károly GáborKedd reggel jelennek meg a friss adatok a GDP harmadik negyedéves alakulásáról. Amennyiben az elemzői várakozások szerinti adatot közöl a statisztikai hivatal, akkor a magyar gazdaság – technikai értelemben – recesszióba kerül, ugyanis a második negyedévben visszaesést mértek a statisztikusok az előző három hónaphoz képest. Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint az agrárium lehet az egyetlen, ami „megmentheti” a recessziótól a gazdaságot.
Szerző(k): Károly GáborA kormány már dolgozik az új gazdaságpolitikai akciótervén, mely egyszerre „lő” a lakosságra és a cégekre is. A fő prioritás a kkv-szektor erősítése lesz, ezért csokorba szedtük, hogy 2010 óta milyen jelentősebb hitelprogramokkal rukkolt elő az állam.
Szerző(k): Károly GáborSokan a fogyasztásra fogják azt, hogy a magyar gazdaság messze alulteljesít a korábbi várakozásokhoz képest. Trippon Mariann szerint ez nincs így: a fogyasztók pont azt teszik, amire számítani lehetett, ráadásul regionális szinten sem lógunk ki lefelé, sőt, épp ellenkező a helyzet. Viszont az állami beruházások jelentős részének leállítása, a költségvetési kiigazítások, valamint a legfontosabb külkereskedelmi partnereink gyengélkedése már inkább lefelé húzzák a számokat. A szakértő úgy látja, a forint árfolyama jövőre várhatóan a 400-as szint felett alakul az euróval szemben, egy rossz befektetői hangulat szinte azonnal rontja a hazai fizetőeszközt.
Szerző(k): Károly Gábor